Prawdopodobnie nie każdy słyszał o rączniku pospolitym i o jego zastosowaniach. Jednak pozyskiwany z jego nasion olej rycynowy jest z pewnością doskonale znany wielu osobom, szczególnie tym, które interesują szeroko rozumianą pielęgnacją włosów, a także całego ciała. Substancja ta jest obecna w wielu produktach kosmetycznych – również tych naturalnych – i wykorzystuje się ją przy najróżniejszych zabiegach pielęgnacyjnych.
Wśród składników znajdziemy między innymi glicerydy następujących kwasów tłuszczowych:
- rycynolowego,
- palmitynowego,
- stearynowego,
- oleinowego.
Składniki te ceni się między innymi za właściwości nawilżające. Za działanie antybakteryjne odpowiedzialna jest z kolei kwercetyna, który dodatkowo wykazuje działanie przeciwutleniające oraz przeciwgrzybicze. Do czego w takim razie możemy wykorzystać olej rycynowy?
Olejek rycynowy, jako olej bazowy na włosy
Nasze włosy to nierzadko nasza chluba – zależy nam na tym, żeby prezentowały się możliwie najokazalej i najpiękniej. Jednak ich pielęgnacja często stanowi niekończące się pasmo wyzwań. Pogoda oraz zabiegi takie jak farbowanie mogą znacznie osłabić nasze włosy. Kwasy tłuszczowe obecne w oleju rycynowym pomagają dostarczyć cebulkom włosów potrzebnych składników odżywczych. Wzmacniają również ich naturalną ochronę, jaką jest sebum, czyli inaczej mówiąc łój skórny. Przy odpowiednim zastosowaniu pomagają także zredukować problem łupieżu.
Chcielibyśmy uczulić wszystkich posiadaczy pięknych blond włosów. Długotrwałe stosowanie olejku rycynowego może doprowadzić do przyciemnienia naturalnego koloru włosów! Ta sama właściwość może być jednak wykorzystana do redukowania przebarwień występujących na skórze.
Sprawdź również sposoby aplikowania oleju przy kuracji włosów!
Jak nakładać?
Wśród sugestii dotyczących zastosowania znajdziemy między innymi nałożenie maseczki na włosy. Można ją wykonać samodzielnie od podstaw, łącząc różne składniki, lub dodać kilka kropel olejku do gotowego produktu kupionego w sklepie. Można także bezpośrednio wetrzeć samą substancję w skórę głowy. Należy jednak uważać, żeby nie nałożyć zbyt dużej warstwy, ponieważ olej rycynowy niełatwo się spłukuje. Jest on również dość gęsty, przez co możemy niechcący wyrwać słabsze meszki włosowe podczas aplikacji. Dlatego warto go delikatnie podgrzać przed nałożeniem – w ten sposób zmieni on konsystencję na trochę rzadszą i będzie łatwiejszy do wmasowania w skórę. W ten sposób możemy także potraktować nie tylko włosy, lecz również brwi i rzęsy.
Panowie posiadający zarost mogą także aplikować olejek rycynowy na brodę z uwagi na działanie antybakteryjne zawartych w nim składników.
Olej rycynowy na skórę i paznokcie
Nie tylko naszym włosom powinniśmy zapewnić należytą ochronę. Także nasza skóra jest wystawiona każdego dnia na czynniki naruszające jej naturalną ochronę. Mieszanka kwasów tłuszczowych i witamin pozwala nawilżyć skórę. Jeśli po przemyciu ciepłą wodą naniesiemy olej rycynowy na twarz, pomoże to naszej skórze oczyścić pory, a także zredukować sebum. Substancja może być także wykorzystywana przy trądziku i łagodzić jego objawy. Można ją także nanieść na świeżo powstałe blizny lub rozstępy, aby spróbować zmniejszyć ich powierzchnię.
Jeśli nie ma żadnych dodatkowych przeciwwskazań natury dermatologicznej (np. alergie), z tej substancji mogą korzystać osoby zarówno o cerze suchej jak i naczynkowej.
Inne zastosowania
Wytłoczone nasiona rącznika pospolitego są znane od wielu setek lat. Wykorzystywano go bowiem także jako lek przyjmowany doustnie i stosowany w przypadku problemów gastrycznych oraz zaparć.
Wskazówki dotyczące przechowywania oraz stosowania
Pamiętaj, aby po otwarciu przechowywać buteleczkę z substancją w lodówce. Przed aplikacją upewnij się, czy Twój stan zdrowia pozwala Ci na wypróbowanie któregoś z wymienionych wyżej zabiegów. Sprawdź, czy nie masz stwierdzonej alergii na składniki znajdujące się w produkcie. Dzieciom, kobietom w trakcie miesiączki, w ciąży oraz karmiącym piersią odradzamy stosowanie okładów na włosy lub skórę. Również stan zapalny niektórych narządów stanowi silną przesłankę, żeby wstrzymać się z nałożeniem substancji.