Istnieje kilka sposobów olejowania włosów i dostarczenia im w ten sposób odżywczych składników. Panuje tutaj całkowita dowolność i metodę pielęgnacji każdy może dobrać sobie na podstawie własnych preferencji, posiadanego czasu, stanu włosów i ich reakcji na daną metodę.
Nie bójmy się eksperymentowania i szukajmy własnej „idealnej” techniki, idealnego oleju i optymalnego czasu trzymania kosmetyku na włosach.
Olejowanie na sucho
To najbardziej klasyczny i popularny sposób przeprowadzania tego zabiegu.
Metoda polega na aplikacji oleju na suche, nie umyte wcześniej włosy
(ale uwaga: włosy powinny być „standardowo wymagające umycia”, a nie bardzo brudne. Bardzo duża ilość łoju na włosach rozluźnia mieszki włosowe i przyczynia się do osłabiania i wypadania włosów. Łój w połączeniu z olejem może tak oblepić mieszki włosowe, że cebulka włosa dosłownie „się udusi” i zamiast polepszyć kondycje włosów, jedynie je osłabimy i przerzedzimy).
A jak nakładać olej?
- na niewielki talerzyk wylewamy 2-5ml wybranego oleju (ok. 1-2 łyżki stołowe)
- zanurzamy opuszki kciuka i palca wskazującego w oleju i przeczesujemy włosy placami, pasmo po paśmie
metoda alternatywna: rozprowadź olej na dłoniach i przecieraj włosy całą dłonią (pamiętaj jednak, żeby włosy były lekko wilgotne od oleju, nie nim ociekały)
Olejowanie na mokro
- woda
Olej nakładamy na zmoczone wcześniej włosy. Możemy je po prostu pomoczyć albo lekko zwilżyć wodą z butelki z atomizerem.
Stopień „mokrości” włosów zależy od tego, jak nam wygodniej i który sposób jest bardziej skuteczny w przypadku naszych włosów.
- zioła
Zamiast wody można również użyć mieszanki ziół (np. rumianek, pokrzywa, skrzyp)
Zaparzamy wybraną herbatkę ziołową, czekamy aż trochę ostygnie i przecedzamy do butelki z atomizerem.
Zwilżamy tak przygotowaną mieszanką włosy, po czym przystępujemy do aplikacji wybranego oleju.
Olejowanie na mokro „jako odżywka”
Jeśli mamy już wyczucie co do ilości aplikowanego oleju i udało nam się już odnaleźć idealny olej dla naszych włosów, możemy pokusić się o użycie oleju po umyciu włosów. Myjemy włosy, nakładamy odżywkę, spłukujemy i nakładamy olej.
Należy jednak robić to bardzo ostrożnie i aplikować niewielką ilość kosmetyku, ponieważ w przeciwnym wypadku włosy po wyschnięciu będą po prostu zbyt przeciążone i tłuste.
Olejowanie mgiełką olejową
Możemy ją wykonać zarówno na włosach suchych, jak i na mokrych.
W przypadku tej metody, polecamy raczej na mokrych, ponieważ łatwiej jest rozprowadzić kosmetyk na włosach.
Jak przygotować mgiełkę olejową:
Potrzebujemy:
- olej
- wodę lub napar z ziół
- butelkę z atomizerem
Sposób przygotowania:
- Do niewielkiej butelki z atomizerem dodajemy:
- 5 ml wybranego oleju (jeśli jest to olej kokosowy musimy go nieco rozgrzać np. zanurzając słoiczek w ciepłej wodzie na kilka minut)
- 10 ml ciepłej wody (ciepło ułatwia rozprowadzanie oraz wchłanianie się kosmetyku) lub naparu z wybranych ziół (np. rumianku, pokrzywy, nagietka, skrzypu polnego, lawendy)
- Całość mieszamy, zakręcamy buteleczkę i możemy przystąpić do aplikowania kosmetyku na włosy.
Jeśli nie zużyjemy całej mieszanki, można ją przechować do następnego użycia w lodówce.
Przed użyciem zanurzmy na kilka minut buteleczkę w ciepłej (nie gorącej) wodzie, a następnie potrząśnijmy butelką, aby wszystkie składniki się wymieszały. Mgiełka olejowa jest gotowa do zastosowania.
Olejowanie z odżywką
Na suche lub mokre włosy nakładamy odżywkę lub maskę do włosów, którą pozostawiamy tak przez kilka minut. Kolejną czynnością jest nałożenie na włosy wybranego oleju.
Możemy również odwrócić sekwencję i najpierw zaaplikować na włosy olej, a następnie odzywkę.
Jeśli zdecydujemy się na metodę „olejowania włosów z odżywką” przetestujmy oba warianty i wybierzmy po prostu najlepszy dla nas.
Olejowanie za pomocą serum olejowego
Jak przygotować serum olejowe
Potrzebujemy:
- olej
- wodę lub napar z ziół (może być również sok z aloesu)
- odżywkę (najlepiej nawilżającą, bez silikonów)
- butelkę z atomizerem
Sposób przygotowania:
- Do niewielkiej butelki z atomizerem dodajemy w równych proporcjach:
- olej
- wodę/ napar ziołowy/ sok z aloesu
- odżywkę
- Wstrząsamy butelką, aby wymieszać dokładnie wszystkie składniki. Tak przygotowany kosmetyk możemy już aplikować na włosy.
Jeśli nie zużyjemy całej mieszanki, można ją przechować do następnego użycia w lodówce.
Przed użyciem zanurzmy na kilka minut buteleczkę w ciepłej (nie gorącej) wodzie, a następnie potrząśnijmy butelką, aby wszystkie składniki się wymieszały. Mgiełka olejowa jest gotowa do zastosowania.
Olejowanie metodą „olej-woda-miska”
Do miski z ciepłą wodą dodajemy 1-2 łyżki wybranego oleju. Nachylamy się nad miską i moczymy włosy spokojnie czekając aż woda z olejem na nich osiądzie.
Następnie delikatnie odsączamy włosy z nadmiaru wody i zawijamy w foliowy czepek oraz ręcznik.
Dajemy włosom przynajmniej 30 min. na wchłonięcie odżywczych składników, a następnie myjemy włosy delikatnym szamponem. Nakładamy odżywkę i pozwalamy włosom wyschnąć.
Copyright © 2014 by K.A.H.®
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170