Naczynia miedziane wyróżniają się nie tylko pięknym i oryginalnym wyglądem oraz ręcznym wykonaniem. Woda przygotowywana i pita z naczyń miedzianych posiada niezwykłe działanie prozdrowotne - zabija bakterie oraz wolne rodniki, niweluje bóle mięśni, stawów oraz głowy. Spowalnia procesy starzenia się skóry, poprawia trawienie, a także wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.
Dlaczego na naczyniach miedzianych powstają ciemne plamy?
Kupując miedziane naczynia i biżuterię nie każdy z nas pamięta o istotnej osobliwości jaką posiada miedź.
Z upływem czasu na produktach wykonanych z miedzi mogą pojawiać się drobne, ciemne plamki. Czy jest to powód to zmartwienia? Odpowiedź brzmi: „Nie”. Zmiana koloru, powstawanie czarnych lub brązowych kropek czy pojawienie się szaro-zielonego nalotu (patyna – naturalna pokrywa, która zabezpiecza miedź przed korozją można ją zaobserwować np.: na budynkach katedr) jest czymś naturalnym, charakteryzującym ten niezwykły i zdrowy metal. Dlaczego tak się dzieje? Miedź jest niezwykle reaktywna, pod wpływem powietrza (jego wilgotności) utlenia się i zmienia swoją barwę. Taki proces daje nam zapewnienie, iż nabyty przez nas produkt nie zawiera w swoim składzie metali ciężkich i jest bezpieczny w użytkowaniu. Łączy się to również z potwierdzeniem wysokiej jakości produktu i gwarancji, iż naczynie wykonane jest z co najmniej 99% miedzi.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja naczyń miedzianych?
Do odpowiedniej pielęgnacji naczyń miedzianych nie potrzebujemy wielu składników. A przygotowanie naturalnej mieszanki do oczyszczenia miedzianego naczynia jest banalnie proste. Naturą działamy na naturę. Czego potrzebujemy do prawidłowego umycia naszych miedzianych produktów?
-
cytryny
-
drobnoziarnistej soli kuchennej
-
szklanego pojemnika (np. słoik)
-
delikatnej gąbki kuchennej
-
ręcznika papierowego lub bawełnianej ściereczki
Do szklanego słoiczka bądź szklanki wlewamy wyciśnięty sok z cytryny (ok. 170ml) po czym dodajemy cztery płaskie łyżeczki drobnoziarnistej soli kuchennej. Powstałą mieszankę zostawiamy do momentu rozpuszczenia się soli. Następnie zanurzamy gąbkę w cieczy (nie za głęboko) i delikatnie (ale precyzyjnie i stanowczo) myjemy miedziane naczynie, od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Przy bardziej widocznych i intensywniejszych plamach możemy użyć nieco więcej siły. Cytrynowo – solnej mieszanki nie można pozostawiać zbyt długo na tafli naczynia, ponieważ pozostawiony na powierzchni kwas owocowy może zacząć reagować z miedzią i spowodować odbarwienie.
Ostatnim etapem pielęgnacji miedzianych naczyń jest ich opłukanie pod bieżącą wodą i osuszenie bawełnianą ściereczką bądź papierowym ręcznikiem tak, by nie pozostała na nich ani jedna kropelka.
Czynności, które mogą spowodować zniszczenie miedzianych produktów:
-
Przechowywanie lub zalewanie naczyń miedzianych gorącą wodą – skutkiem tego może być uszkodzenie bądź zniszczenie produktu.
-
Czyszczenie miedzianych naczyń twardymi, ostrymi zmywakami, np. drucianymi gąbkami.
-
Mycie naczyń miedzianych w zmywarce – miedź to delikatny metal.
-
Stosowanie wyłącznie wody do oczyszczania miedzianych naczyń – woda nie zmyje wszystkich zanieczyszczeń i tlenków ze środka i z zewnątrz naczynia.
-
Pozostawianie, na dłuższy czas, na miedzianej powierzchni (wewnątrz i z zewnątrz) kwasów owocowych – może to prowadzić do odbarwienia lub korozji.
Jak często myć naczynia miedziane?
Istotne jest, by nowo kupione lub nabyte naczynie opłukać pod bieżącą wodą i oczyścić dno produktu delikatną kuchenną gąbką. Można oczywiście przed pierwszym użyciem użyć cytrynowo – solnego roztworu. Miedziane naczynia mają często do przebycia długą trasę (z Indii) za nim znajdą się w naszych kuchniach, więc przed pierwszym użyciem, wskazane jest ich umycie, chociażby z zanieczyszczeń fabrycznych.
O naczynia miedziane należy dbać, ale obsesyjne czyszczenie i obchodzenie się z nimi „jak z jajkiem” nie jest dobrym rozwiązaniem. Dwa dni w tygodniu w zupełności wystarczą. Czyszczenie miedzianych produktów to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli przeszkadza Ci nowo powstała, ciemna plamka lub widzisz doprowadzający Cię do irytacji osad, doczyść to, oczywiście zgodnie z zaleceniami. Czujesz metaliczny posmak pitej wody? (pojawia się to niezwykle rzadko, ale naturalnie, może się zdarzyć) Przeszkadza Ci to? Przygotuj roztwór z soku cytryny oraz soli kuchennej i umyj dokładnie naczynie. Dostosuj oczyszczanie i pielęgnację miedzianych produktów do swoich potrzeb i preferencji. Pamiętaj jedynie o zaleceniach i instrukcji obchodzenia się z miedzią.
Naczynia miedziane – produkty na lata
W ostatnich latach naczynia miedziane stały się niezwykle popularnym towarem. Jednak w Indiach znane są ze swoich dobroczynnych właściwości i używane już od pokoleń. Decyzja kupna produktów wykonanych z miedzi powinna wiązać się z akceptacją zmiany ich wyglądu. Dbanie o nie i pielęgnacja to jedno, jednak piękne, często połyskujące naczynia miedziane z upływem czasu i użytkowania zmieniają barwę, ciemnieją, stają się bardziej matowe. Jest to jednak oznaka, wysokiej jakości produktu i fakt, że są one pozbawione niklu, aluminium, rtęci czy ołowiu. Jeśli zdamy sobie sprawę z prozdrowotnych właściwości miedzi, to łatwiej będzie nam zaakceptować jej zmienność.