OCM (Oil Cleansing Method) to metoda polegająca na myciu twarzy naturalnymi olejami. Opiera się na zasadzie: „tłuszcz należy rozpuszczać tłuszczem”.
Naskórek, jest najbardziej aktywną biologicznie warstwą skóry. Chroni przed szkodliwymi, chemicznymi, mechanicznymi i biologicznymi czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiega nadmiernej utracie wody, tworząc na powierzchni skóry płaszcz hydrolipidowy. Podstawowym składnikiem płaszcza hydrolipidowego jest sebum, które natłuszcza skórę głowy i ciała, aby chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. Sebum zapewnia miękkość skóry, a także tworzy na niej warstwę ochronną, antybakteryjną i przeciwgrzybiczną. Ilość warstwy sebum na skórze określa nasz rodzaj cery. Od suchej i wrażliwej, przez normalną, mieszaną, aż po tłustą.
Niestety bardzo łatwo jest tą barierę zniszczyć np. poprzez używanie detergentów lub innych chemicznych substancji zawartych chociażby w produktach do demakijażu, które zawierają mnóstwo substancji nieprzyjaznych naszej skórze. Usuwają one nie tylko zanieczyszczenia, ale też niszczą płaszcz lipidowy skóry i zaburzają jej barierę ochronną. Pozbawiona swojej naturalnej ochrony skóra pobudza do intensywniejszej produkcji gruczoły łojowe, aby jak najszybciej odbudować płaszcz hydrolipidowy i móc skutecznie chronić się przed czynnikami zewnętrznymi. W pewnym momencie zaczynamy wpadać błędne koło. Chcąc usunąć nadmiar sebum, stosujemy coraz więcej kosmetyków matujących i wysuszających. Skóra reaguje na to jeszcze intensywniejszą produkcją sebum, a więc świeci się coraz bardziej i sprawia coraz więcej problemów. Wtedy zwiększamy liczę stosowanych kosmetyków, które w swoim składzie mają wiele szkodliwych dla naszej skóry substancji i bardzo agresywnie działają na naszą cerę. Skóra w odpowiedzi wydziela jeszcze więcej sebum, rozpaczliwie starając się przywrócić zachwianą równowagę i koło się zamyka.
Japonki odkryły sposób na to, aby skutecznie oczyszczać cerę, a jednocześnie nie pozbawiać jej warstwy ochronnej. To Oil Cleansing Method, czyli OCM. Oparta na zasadzie „olej rozpuszcza olej”, dzięki zastosowaniu mieszanki olejów, skutecznie oczyszcza skórę nie naruszając jej warstwy hydrolipidowej i sprawia, że staje się ona miękka, wygładzona i delikatna. Z czasem można zaobserwować zwężone pory, ładniejszy koloryt i uspokojenie się skóry, która zmniejsza wydzielanie sebum.
Podstawowym składnikiem metody OCM jest olej rycynowy. Olej rycynowy jest najbardziej zbliżony pod względem struktury i konsystencji do ludzkiego sebum, a do tego ma właściwość wyłapywania brudu i bakterii. Dlatego stanowi w metodzie OCM substancję myjącą. W zależności od rodzaju naszej cery, należy zmieszać olej rycynowy z innym olejem, który złagodzi jego lekko wysuszające właściwości, a jednocześnie odżywi skórę.
Proporcje olejów:
skóra tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego
skóra normalna: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
skóra sucha: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
Olejem bazowym nazywamy olej, którym rozcieńczamy olej rycynowy. Może to być dowolny olej, który szczególnie lubi nasza skóra lub którego zapach szczególnie przypadł nam do gustu. Można dodać kilka olejów jednocześnie do oleju rycynowego, jednak na początku warto użyć tylko jednego. Gdyby się okazało, że skóra zareagowała na olej bazowy zapchaniem porów lub wypryskami, łatwo zidentyfikujemy olej, który naszej cerze nie służy. Każdy musi dobrać sobie olej metodą prób i błędów.
Olejem bazowym, który dodajemy do oleju rycynowego może być:
Olej arganowy, olej z pestek truskawek, olej z pestek malin, olej z pestek róży, olej lniany, olej kokosowy, olej z czarnuszki, olejek z aloesu, olejek z pestek moreli (olejek z pestek moreli, podobnie jak olej rycynowy, ma strukturę zbliżoną do struktury ludzkiego serum, dlatego może być dodawany do oleju rycynowego jako olej bazowy, lub w przypadku bardzo wrażliwej skóry, jako zamiennik oleju rycynowego)
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z metodą OCM, możemy posłużyć się poniższym zestawieniem w wyborze oleju bazowego. Są to jedynie propozycję, tak naprawdę powinniśmy dobierać olej bazowy nie wg z góry ustalonej listy, ale taki, który po prostu służy naszej cerze :)
cera tłusta:
- olej lniany
- olej z pestek brzoskwini
- olej kokosowy
cera normalna:
- olej kokosowy
- olej avocado
- olej z pestek róży
- olej z pestek moreli
- olej ze słodkich migdałów
cera sucha, dojrzała i wrażliwa:
- olej migdałowy
- olej avocado
- olej z pestek malin
- olej z pestek truskawek
- olej z ogórecznika lekarskiego
- olej arganowy
- olej z pestek róży
- olej z pestek moreli
- olej ze słodkich migdałów
cera naczynkowa:
- olej z ogórecznika
- olej ze słodkich migdałów
- olej z zarodków pszenicy
cera trądzikowa:
- olej lniany
- olej z czarnuszki
- olej z krokosza barwierskiego
Więcej o tym, jak przeprowadzić oczyszczanie twarzy za pomocą metody OCM i czego potrzebujemy do sporządzenia mieszanki, w artykule: Metoda OCM - jak wykonać
Copyright © 2014 by K.A.H.®
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170