Dla kogo jest ta metoda i jak często należy ją stosować?
Metoda olejowania włosów jest metodą pielęgnacji dla każdego. Oczywiście, im włosy są bardziej zniszczone, pozbawione energii, suche, słabe, tym bardziej potrzebują pomocy i tym bardziej docenią pielęgnację olejami.
Należy jednak pamiętać, że jest to metoda pielęgnacji przy użyciu naturalnych substancji, dlatego, aby uzyskać efekty niezbędna jest:
- systematyczność w nakładaniu olei na włosy (wybierzmy sobie 1 lub 2 dni w tygodniu, kiedy mamy nieco więcej czasu i ochotę na obejrzenie czegoś ciekawego w tv i oglądając nasz ulubiony program, poświęćmy nieco czasu i uwagi wtedy też naszym włosom)
- długotrwałe stosowanie (efekty aplikacji olei niestety nie pojawią się z dnia na dzień, ale metodą „kropla drąży skałę” przy regularnym i systematycznym dostarczaniu włosom składników pielęgnacyjnych i regeneracyjnych zawartych w olejach nasze włosy stopniowo będą mocniejsze, zdrowsze i piękniejsze)
Jaki olej wybrać?
Każdy olej ma w sobie ukryte substancje odżywcze, które przesądzają o jego unikalnych i korzystnych właściwościach. Dlatego w teorii każdy olej nadaje się do zastosowania na włosy. W praktyce jednak, każdy musi dobrać metodą prób i błędów olej najlepszy i najskuteczniejszy dla siebie. Może się okazać, że to, co działa w przypadku jednych osób, niekoniecznie daje tak spektakularne efekty u nas. Natomiast inny olej i owszem. Nie bójmy się eksperymentów i próbujmy z kolejnymi olejami, prędzej czy później trafimy na taki, który nasze włosy pokochają. Często jest też tak, że olej, który niekoniecznie sprawdził się na włosach, jest idealny w pielęgnacji skóry lub świetnie smakuje z sałatką ze świeżych warzyw. Dlatego nie zniechęcajmy się, jeśli pierwsze próby mogą być bez efektu „wow”, tylko rozwińmy naszą kreatywność i bawmy się tym bogactwem specyfików i sposobów ich wykorzystania, które tak hojnie podarowała nam Natura.
Jak aplikować olej na włosy?
- Metoda I
Wylewamy 2-5 ml wybranego oleju na mały talerzyk, zanurzamy opuszki kciuka i palca wskazującego w oleju i przesuwamy natłuszczonymi palcami po wybranym paśmie włosów. Czynność powtarzamy tak długo, aż każde pasmo włosów zostanie w ten sposób pokryte cienką warstwą oleju.
Jest to dość żmudna technika (można to robić podczas oglądania filmu), ale pozwala na dokładne pokrycie każdego pasma włosów olejem i dostarczenie w ten sposób włosom odżywczych substancji. Na początku trudno jest się zmieścić w granicy 2-5ml aplikowanego oleju, ale z czasem opanowanie tego sposobu aplikacji staje się coraz lepsze, a ilość zużytego oleju zmniejsza się.
- Metoda II
Wylewamy na dłoń odrobinę oleju i rozsmarowujemy na drugą rękę. Przejeżdżamy dłońmi po włosach (głaszczemy je) Czynność powtarzamy 2-3 razy, tak żeby pokryć warstwą oleju nie tylko górne, ale również dolne i boczne pasma włosów. Starajmy się, aby łącznie zużytego oleju było nie więcej, niż 2-5ml (w miarę opanowywania techniki będzie to coraz łatwiejsze do wykonania), włosy mają być jedynie lekko zwilżone, a nie ociekać olejem.
- Zwijamy włosy w koczek, nakładamy foliowy czepek (lub reklamówkę) i owijamy głowę ręcznikiem. Ciepło pomoże substancjom odżywczym wniknąć w głąb włosa i dostarczyć niezbędnych dla dobrej kondycji substancji.
- Uwaga: Olejować tylko włosy czy również skórę głowy?
Jak w całej metodzie, również w tym aspekcie istnieje duża dowolność.
Metodą prób i błędów oraz eksperymentowania należy dobrać najwłaściwszą dla siebie technikę.
Technika I: olejowanie włosów
Nakładamy olej na same kosmyki włosów. Zaczynamy od nasady włosów albo kilka cm (3-4 cm) poniżej skóry głowy i rozprowadzamy olej aż po same końcówki. Metodę olejowania "kilka cm poniżej skóry głowy aż po same końcówki włosów" polecamy szczególnie osobom rozpoczynającym swoją przygodę z aplikowaniem olei na włosy. Do momentu, kiedy nie znajdziemy najlepszego dla nas oleju oraz nie nauczymy się aplikować odpowiedniej jego dawki, ta technika jest najbezpieczniejsza. Unikniemy przeciążenia włosów, problemów ze zmyciem oleju (nałożonego w zbyt wielkiej ilości) oraz niebezpieczeństwa, że zbyt duża dawka oleju wraz z sebum produkowanym przez naszą skórę głowy, może tak oblepić cebulkę włosa, że ją „udusi” i spowoduje wypadnięcie włosa.
Technika II: olejowanie końcówek
Olej nakładamy (po umyciu głowy) na same końcówki. Zabezpiecza to włosy przed rozdwajaniem się. Pamiętajmy, żeby ilość nakładanego oleju była niewielka (zdecydowanie mniejsza, niż 2ml przeznaczone do olejowania całych kosmyków), bo inaczej włosy będą wyglądać nieświeżo i będą po prostu tłuste.
Technika III: olejowanie włosów oraz skóry głowy
Jest to technika dla osób, które mają już pewne doświadczenie w stosowaniu olejów. Znalazły już swój ulubiony olej, który służy ich włosom, potrafią go odpowiednio i w zalecanej dawce aplikować i chcą w pielęgnacji pójść już krok dalej. Smarowanie olejem skóry głowy odżywia cebulki włosów, a także poprawia ogólną kondycje skóry i przywraca jej równowagę (pomagając w walce np. z łupieżem czy innymi chorobami). Ale stosując tą metodę trzeba bacznie obserwować stan swoich włosów, czy stosowany przez nas olej lub jego ilość, w połączeniu z sebum wydzielanym przez skórę głowy, zamiast pomóc włosom, przyczynia się do ich osłabienia a w konsekwencji wypadania.
Jeśli mamy problemy ze skórą głowy i bardzo chcemy zastosować olej w tym miejscu, skróćmy sesję pielęgnacyjną do 25-35 minut i zastosujmy oleje o właściwościach grzybo- i bakteriobójczych, które pomogą naszej skórze odzyskać utraconą równowagę i poradzić sobie z chorobą. Skupmy się tylko na skórze głowy, natomiast technikę olejowania włosów przełóżmy na inną okazję, kiedy to będziemy mogli trzymać olej na samych włosach i nieco dłużej.
Jaka ilość oleju jest optymalna do aplikacji na włosy?
Ilość oleju użytego na włosy zależy od ich długości i kondycji. Przyjmuje się jednak, że najlepiej zmieścić się w granicach 2-5ml (ok 1 łyżka stołowa). Olej nie ma kapać z włosów (utrudnia to znacznie jego późniejsze usunięcie, jak i może doprowadzić do przeciążenia włosów), ale ma je lekko zwilżyć.
Jak długo trzymać olej na włosach?
Nie ma tutaj złotego środka, każdy musi sam dobrać optymalny czas trwania takiej procedury. Warto dać chociaż 30 minut włosom na wchłonięcie odżywczych składników. Idealnie, jeśli możemy na to przeznaczyć wolne popołudnie czy wieczór i pozostawiać olej na kilka godzin lub na całą noc.
Czym zmyć olej z włosów?
Olej najlepiej zmyć delikatnym szamponem. Po umyciu nakładamy odżywkę.
Jeśli jeszcze zdarza nam się przesadzić z ilością zaaplikowanego oleju i mamy trudności z jego zmyciem, można spróbować sekwencji: odżywka- szampon-odżywka. Najpierw delikatnie myjemy włosy odżywką (wystarczy umyć same włosy, nie musimy skóry głowy – no, chyba, że również skórę smarowaliśmy olejem) i spłukujemy. Następnie myjemy włosy szamponem i znów spłukujemy. Na sam koniec nakładamy znów odżywkę (tak jak podczas zwykłego mycia głowy), pozostawiamy na sugerowany przez producenta czas (zazwyczaj 1-3 min.) i spłukujemy wodą.
Możemy do ostatniego płukania dodać trochę (ok. 1 łyżki stołowej) soku z cytryny lub octu jabłkowego. To spowoduje zamknięcie się łuski włosa, a co za tym idzie zabezpieczy włos przed utratą wilgoci oraz plątaniem się. Włosy nabiorą blasku i staną się przyjemnie gładkie w dotyku.
Copyright © 2014 by K.A.H.®
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170