ZNAJDŹ SWÓJ IDEALNY KOLOR PODKŁADU
Kiedy już wreszcie odnajdziesz swój idealny podkład, poczujesz się jak zwycięzca. Tymczasem doradzimy Tobie, jak dotrzeć do upragnionego celu.
Od czego więc zacząć? Kolor podkładu powinien być zgodny z naszym ogólnym kolorytem skóry i mieć taką samą tonację. Warto więc zadać sobie pytanie, jaki kolor ma nasza skóra? Zapoznaj się z poniższymi opisami i zastanów się, do której kategorii kolorystycznej pasujesz…
KATEGORIE PODKŁADÓW W ZALEŻNOŚCI OD TONACJI SKÓRY
CIEPŁE
Są dla osób o ciepłej złocisto-żółtej z przewagą żółtych tonów, brzoskwiniowej, złoto-brzoskwiniowej lub też miodowo-brązowej karnacji. Cera łatwo się opala na miedziany lub złoto-brązowy, „zdrowy” kolor. Kolor ust to najczęściej mieszanka koloru brzoskwini, moreli, łososia, jasnego korala czy pomarańczy. Bardzo często włosy mają odcień słomianego blondu, często wzbogaconego o rudości lub też są w odcieniu rudym. Nie jest to jednak reguła. Jeżeli masz ciepły typ urody, będzie Ci do twarzy w ciepłych kolorach. Twoja cera wyglądać będzie promienniej w zestawieniu z garderobą w ciepłej tonacji. Również złota biżuteria będzie znacznie lepiej podkreślać Twoją urodę niż srebrna. Osoby o ciepłej karnacji często mają zielonkawe żyły. Jeśli popatrzą na wewnętrzną stronę swojej ręki, zauważą jedynie delikatny zielonkawy zarys żył albo żyły będą zupełnie niewidoczne. Jeśli wiesz, że jesteś typem urody Wiosennym lub Jesiennym, warto wypróbować kolory z tej grupy.
Odcienie z większą domieszką tonów brzoskwiniowych
OLIWKOWE
Są odpowiednie dla osób o intensywnej oliwkowej karnacji. Część odcieni oliwkowych to ciepłe słoneczno-żółte „oliwki”. Wyróżniamy również odcienie oliwkowe, które są bardziej ziemiste i nieco chłodniejsze. Patrząc na wewnętrzną stronę rąk tych osób, żyły będą miały zielonkawe zabarwienie. Cera łatwo się opala. Charakterystyczne jest to, że większość podkładów na cerze oliwkowej prezentuje się zbyt pomarańczowo, albo zbyt różowo. Kolory z grupy ciepłej, nawet te o zabarwieniu żółtym są zbyt jaskrawe, nasycone, mają w sobie za dużo żółtych tonów, natomiast kolory z grupy neutralnej są wciąż za szare. Jeśli naczynka krwionośne są usadowione płytko w skórze, twarz może sprawiać wrażenie bardziej różowej od szyi czy dekoltu. Warto jest więc mieć na uwadze fakt, że kolor podkładu powinien dobrze komponować się z tymi obszarami, które nie będą nim pokryte, czyli właśnie szyją i dekoltem. Jeżeli szyja oraz dekolt mają odcień oliwkowy, należy sięgnąć po podkład o takim właśnie odcieniu. Oliwkowe tony znakomicie „przygaszą” zaczerwienienie na twarzy.
NEUTRALNE
Są odpowiednie dla osób o beżowej karnacji, o zbalansowanym kolorycie. Mogą się pojawić subtelne ciepłe lub chłodne tony, ale żaden z nich nie dominuje. Osoby o tym kolorycie skóry mogą mieć delikatnie zaróżowioną cerę, u innych można dostrzec oliwkowe (zielonkawe) zabarwienie. Często jednak cera sprawia wrażenie szarawej, ziemistej. Jeśli odcienie z kategorii ciepłej są dla Ciebie zbyt żółte czy pomarańczowe, odcienie oliwkowe – są zbyt zielone czy zbyt żółte, zaś odcienie chłodne są za różowe, z całą pewnością Twoja cera ma koloryt neutralny. Ze względu na zbalansowany koloryt tych odcieni, z powodzeniem mogą być używane zarówno przez osoby o subtelnie ciepłym, jak i chłodnym czy oliwkowym kolorycie. Często włosy osób o tym kolorycie cery mają popielaty, chłodny odcień. Jeśli Twój typ urody to Lato, wówczas przede wszystkim sięgnij po odcienie z tej kategorii. Ten typ urody jest jednym z najczęściej spotykanych na naszych szerokościach geograficznych.
CHŁODNE
Ta kategoria jest dedykowana osobom o chłodnej karnacji z różowym lub delikatnie czerwonym odcieniem. Patrząc na wewnętrzną stronę rąk tych osób, żyły będą miały niebieskie lub fioletowawe zabarwienie. Właścicielki tej karnacji najczęściej trudno i powoli się opalają, łatwo ulegają poparzeniom, zaś kolor opalenizny rzadko przechodzi w brąz, ma raczej odcień czerwieni. Osoby o karnacji chłodnej lepiej prezentują się w chłodnych kolorach garderoby i w srebrnej biżuterii.
JAK TESTOWAĆ ODCIEŃ PODKŁADU
Gdy już udało Ci się wybrać odcienie, które zdają się dobrymi kandydatami na odcień idealny, rozetrzyj je na policzku i żuchwie, jeden obok drugiego , tak aby utworzyły wyraźne smugi (tzw. paski Indianina). Gdy już to zrobisz, wyjdź na światło dzienne i w podręcznym lusterku oceń, który odcień jest najmniej widoczny – czyli najbardziej wtapia się w cerę, zespala się z jej naturalnym kolorytem. To on powinien być zwycięzcą!
DOBÓR ODCIENIA PODKŁADU OKIEM AKADEMII FENIKS STYLE
Feniks Style to Atelier Wizażu i Stylizacji w Bydgoszczy. Istnieje od 2008 i świadczy usługi związane ze stylizacją, wizażem, makijażem. Firma prowadzi „Make –up, Color & Style Academy”. Właścicielką i sercem Feniks Style jest Kamila Jastrzębska. Dyplomowana Mistrzyni Wizażu i Stylizacji, Kolorystka, Instruktor Wizażu i Stylizacji z uprawnieniami pedagogicznymi.
Przeczytaj opinię Pani Kamili, odnośnie doboru odcienia podkładu Amazon Gold Mineral Foundation.
“Od podkładu wymagamy coraz więcej: by dobrze krył niedoskonałości i nie obciążał skóry, nie tylko nie szkodził skórze, ale ją pielęgnował a nawet leczył. Nie dość tego, ma utrzymać się cały dzień i kropka. Kobiety są cudownymi istotami, ale jak idzie o wygląd to nie ma kompromisu. Ponadto makijaż musi skracać się do minimum, a jego efekty wręcz przeciwnie – mają być coraz bardziej oszałamiające. Amazon Gold Foundation jako podkład pudrowy nakładany jest bezpośrednio na bazę, krem i nie wymaga pudrowania. Pomijając jedną czynność mamy oszczędności czasowe. Jednocześnie dopracowany i niepowtarzalny skład może nas wprawić w stan euforii. Doświadczenie absolutnie z autopsji. Biorąc pod uwagę wcześniejsze żądania – życzenie korekty kolorystycznej od podkładu to już błahostka. W związku z misją „podkład ma być lekki” formuła korekty musi znaleźć się już w podkładzie.
W swojej pracy kolor podkładu dobieram w dwojaki sposób:
1) Gdy cera nie ma skaz kolorystycznych i posiada jednolity kolor szyi dekoltu – wówczas dobieram odcień do odcienia skóry.
2) Gdy cera ma niedoskonałości kolorystyczne na dużej powierzchni skóry, dobieram podkład kontrastowo do skazy.
Tzn. nie możemy zastosować do cery zaróżowionej z rumieniem podkładu o różowej barwie, ponieważ gdy kolor podkładu połączy się ze skórą, zmieni swoją barwę na bardziej różową. Efekt ten możemy sobie łatwo wyobrazić. Nie nakładamy również podkładu zielonego. Odcień podkładu powinien być lekko oliwkowy (np. odcienie Tea with Lemon, Antique beige, Deep Olive). ”
Kamila Jastrzębska Dyplomowana Mistrzyni Wizażu i Stylizacji, Instruktor Wizażu i Stylizacji