Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Butelki miedziane - wszystko co musisz wiedzieć

Coraz częściej można spotkać się z opiniami, że to, co obecnie nazywamy „ekologicznym stylem życia”, w przyszłości może stać się koniecznością. Dlatego też warto już teraz rozważyć zmianę niektórych naszych przyzwyczajeń – zadbamy w ten sposób zarówno o planetę jak i o nas samych. Jest wiele różnych zabiegów, za pomocą których możemy zmniejszyć nasz ślad węglowy lub zmniejszyć ilość wytwarzanych śmieci. Jednym z najprostszych – a zarazem najwygodniejszych! - jest zrezygnowanie z kupowania wody w plastikowych butelkach. Do codziennego użytku znacznie lepiej sprawdzi się bardziej trwały materiał, który posłuży nam przez lata. Butelki miedziane są znakomitą odpowiedzią na tego rodzaju bolączki, choć nie zagościły one jeszcze na dobre w powszechnej świadomości. Co zatem sprawia, że są one lepsze od swoich plastikowych odpowiedników?


Przewaga miedzi nad plastikiem


Przede wszystkim warto zacząć od kwestii samego plastiku. Od najmłodszych lat jesteśmy otoczeni tworzywami sztucznymi, których ilość wzrasta tak naprawdę z każdą kolejną chwilą. Choć nie odczuwamy tego na co dzień, tak duże stężenie różnego rodzaju plastików nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Niektóre badania naukowe prowadzenie w tym kierunku sugerują, że nadmiar tworzyw sztucznych w organizmie może być jednym z potencjalnych źródeł chorób cywilizacyjnych, z którymi obecnie się zmagamy. Wymienia się wśród nich między innymi schorzenia nowotworowe, otyłość oraz zaburzenia płodności.


Zalety miedzianych butelek

Przede wszystkim należy pamiętać, że ten pierwiastek wykazuje działanie antybakteryjne. Woda pozostawiona w naczyniu wykonanym z miedzi z czasem zostanie oczyszczona z bakterii oraz grzybów znajdujących się w środku. Cały proces zazwyczaj potrzebuje kilku godzin, dlatego jeśli wiesz z wyprzedzeniem, kiedy będziesz potrzebować czystej wody, wystarczy zostawić zalaną butelkę na noc. Idealne rozwiązanie, kiedy przebywasz w górskim schronisku lub nocujesz właśnie pod namiotem i chcesz się zaopatrzyć w wodę na dalszą część trasy! Zobaczysz, ile potrafi zmienić jedna butelka!

Konserwacja i czyszczenie nikomu nie powinna nastręczyć żadnych trudności. Nie trzeba bowiem używać żadnych detergentów ani specjalistycznych preparatów. Do umycia butelki w zupełności wystarczy bowiem woda z dodatkiem cytryny lub octu. Warto też pamiętać, że z czasem butelka może zmieniać barwę – nie wynika to jednak z niewłaściwego użytkowania ani też nie jest to żadna ukryta wada produktu. Jest to naturalny proces utleniania miedzi, który nie ma żadnego wpływu na jakość przechowywanych płynów.

Oprócz niewątpliwych walorów użytkowych warto też zwrócić na inną cechę omawianego produktu – odznaczają się one unikalną estetyką, która bardzo często czerpie inspiracje z kultury Indii oraz tamtejszych motywów dekoracyjnych.


Czy wiesz, że…?


Ze względu na swoje właściwości miedź jest także powszechnie wykorzystywana w przemyśle budowlanym jako materiał do produkcji rur wodociągowych. Jest to związane z faktem, że taka instalacja nie ulega procesom starzenia oraz nie zarasta kamieniem (w przeciwieństwie np. do rur wykonanych ze stali), co jest szczególnie ważne, aby zapewnić dobrą jakość wody pitnej.


Rola miedzi w organizmie

Jaka jest właściwie rola tego pierwiastka? Jest on ważnym składnikiem umożliwiającym transport tlenu do komórek w naszym ciele, a ponadto bierze udział w syntezie hemoglobiny. Miedź jest także istotna dla pracy mózgu – usprawnia jego pracę (czyli przede wszystkim zapamiętywanie oraz twórcze myślenie), dba o prawidłową kondycję neuroprzekaźników oraz niweluje wpływ wolnych rodników na organizm.
Niektórzy zapewne mogą się zastanawiać, czy regularne korzystanie z miedzianych butelek nie doprowadzi do nadmiaru tego pierwiastka w organizmie. Na szczęście w przypadku miedzi zasadniczo dość trudno o przedawkowanie, a nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji, to zazwyczaj objawy ograniczają się do mdłości oraz bóli mięśni.
Brzmi ciekawie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat butelek miedzianych lub ogólnie na temat zdrowego żywienia oraz ekologicznych produktów typu zero waste, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Proponujemy również wyjątkowe akcesoria do pielęgnacja wyprodukowane przy użyciu tradycyjnych metod i naturalnych składników (jak np. słynne mydła z Aleppo).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium